Handmejd – rękodzieło dla każdego

Porady rękodzielnicze dla hobbystów

obrazy rembrandta
Dekoracje na ścianę

Najsłynniejsi malarze holenderscy

Szukając idealnego plakatu lub obrazu do mieszkania, warto zwrócić uwagę na dzieła znanych artystów z różnych stron świata, którzy tworzyli swe arcydzieła na przestrzeni poszczególnych epok. Wśród fanów sztuki ogromną popularnością cieszą się płótna autorstwa holenderskich malarzy oraz ich reprodukcje. Chcesz poznać pięciu najbardziej znanych holenderskich twórców? Zdecydowanie musisz przeczytać ten artykuł!

Hans Memling – przedstawiciel wczesnego odrodzenia  (1435-1494)

Uważany jest za jednego z najwybitniejszy malarzy niderlandzkich. Tworzył w okresie wczesnego renesansu. Pochodził z Niemiec, jednak większość swego życia spędził w Brugii. To tam również miał swoją pracownię malarską. Najbardziej znany jest z Sądu Ostatecznego”, “Turyńskiej Męki Pańskiej” oraz “Dziewicy z dzieckiem”.

Peter Paul Rubens – symbol baroku (1577-1640)

Rubens to znany na całym świecie przedstawiciel malarstwa barokowego.  Przez kilka lat podróżował po Europie, gdzie zgłębiał różne techniki malarskie, jednak swoją działalność artystyczną związał z Flandrią, skąd wywodziła się jego rodzina. Płótna, które przyniosły mu największą sławę to między innymi: “Rzeź niewiniątek”, “Trzy Gracje”, “Portret Heleny Fourment w futrze”, “Sąd Parysa” oraz “Wenus i Adonis”.

Rembrandt, obrazy warte fortunę (1606-1669)

obrazy rembrandta

Rembrandt to prawdopodobnie najwybitniejszy mistrz malarstwa w historii ludzkości. W Lejdzie, w mieście, w którym się urodził, otworzył swoją pierwszą galerię.  W 1631 roku artysta przeniósł się do Amsterdamu, gdzie malował portrety znanych niderlandzkich osobistości. W związku ze swoimi rodzinnymi dramatami i kochliwą naturą umarł bankrutem, jednak jego dzieła obecnie są warte miliony. Słynne obrazy Rembrandta to m.in: “Syndycy cechu sukienników”, “Saskia jako Flora”, “Uczta Baltazara” oraz “Jeździec polski”. Można je kupić w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz, np. w Galerii Plakatu.

Jan Vermeer, czyli zagadka popkultury (1632-1675)

Urodził się i zmarł w Delft, tworzył w okresie Złotego Wieku, jednak nie wiele wiadomo o jego życiorysie. Swoją popularność zawdzięcza mistrzowskiej grze świateł i doborze barw. Do dzisiaj jego “Dziewczyna z perłą” fascynuje ludzi na całym świecie i staje się inspiracją dla innych artystów, o czym m.in. świadczy film z 2003 roku o tym samym tytule.

Vincent Van Gogh – malarz, który wpłynął na przyszłość (1853-1890)

Vincent Van Gogh to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny twórca pochodzący z Holandii. Jego “Słoneczniki”, jak i “Gwiaździsta noc” zdecydowanie są znane na całym świecie. Działalność tego autora opierała się na żywej kolorystyce i emocjach, co znacznie odznaczyło swoje piętno w wyglądzie dzieł tworzonych w XX wieku.